Staff List

1 September 2016

Senior Leadership Team – Core
Head:
Dr Philip Hills, MA, MPhil, PhD (Cantab)
Deputy Head – Academic:
Dr Peter Secker BSc PhD Birmingham Mathematics
Deputy Head – Students and Staff:
Dr Sarah Squire, MA Cantab, D Phil Oxon Psychology
Head of Prep School:
Mrs Jessica Williams
Director of Finance & Operations:
Sarah Arnold, BA (Hons) Oxon
Director of Communications and Development
Maria Gara, BA (Hons) Bradford, CIM, Member of the DMA Council (West)

 

Senior Leadership Team – Extended
Deputy Head, Prep School
Mr Nick Dawson, BA (Hons) Manchester, PGCE Oxford Brookes
Assistant Head –  Curriculum
Mr Jonathan Nicholl, BA (Hons) Oxon, MPhil Sheffield Mathematics/Critical Thinking
Assistant Head – Co-Curriculum
Miss Claire Nebesnuick BA (Hons) York, MA Oxford Brookes English
Assistant Head – Director of Sixth Form
Miss Rachael Pallas-Brown, BA (Hons) MSt MLitt Oxon Religious Studies, Philosophy
Assistant Head – Digital Strategy
Mr James Watts, BA (Hons) Oxon Computer Science
 

Teaching Staff

Senior School:
Full Time
Mrs Gillian BarbourHead of Physics
Mr Marc BerrettHead of Art
Mrs Jane Berry, BEd Sheffield City PolytechnicPhysical Education and Sport, Head of Year 11
Miss Susan Berry, MA Cantab, MSc LondonBiology, Science, Head of Year 7
Mrs Laura Black, BA (Hons) Northumbria, PGCE OxonGeography
Miss Julie Bramall, BA (Hons) Open University, LAMDA, Dip in Performing ArtsDirector of Drama, Head of Year 8; Positive Mental Health Lead
Miss Rachel Burton, BSc KeeleHead of Mathematics, GDST Consultant Teacher, Mathematics
Mrs Claire Chipchase, BSc SouthamptonMathematics
Mrs Penny D’Souza-Eva, BA (Hons) EssexMathematics
Miss Victoria Ferrelly, BA (Hons) BedfordshirePhysical Education and Sport
Dr Peter FosterDirector of Music
Mr Mike Gallacher, MA OxonHead of Economics, Government & Politics, Young Enterprise
Mr Liam GilbertPhysical Education and Sport
Mme Sabine Harskin, Licence BordeauxHead of Modern Foreign Languages, Head of French
Mlle Emmanuelle Hilary, Licence Rennes, PGCE Oxford Brookes French
Miss Sarah Huggins, BA (Hons) BathDirector of Sport
Mr Mark Huggins, BA (Hons), Oxford Brookes, PGCE , PG in Advanced Educational Practice (Special Educational Needs), PG in Working with Children with Literacy Difficulties, NASENCoSEND Co-ordinator and Maths Teacher
Ms Alison Hughes, BA (Hons), Queen’s University, Ontario, Dip Ed, McGill University, Québec, Post-Graduate Certificate in Special Education, Queen’s University, OntarioLearning Support
Miss Sarah Hughes, BA (Hons) KingstonArt
Dr Niki Karapanagioti, PhD ReadingClassics
Dr Alison Kelly, MA (Oxon), PhDEnglish
Mr Gary Lewin, Dip Musical TheatreDance, Drama, Sport
Mr Richard Lonsdale, BA (Hons) Oxon, PGCE (Cantab)Head of Classics
Mrs Katie Lowe, BSc, PGCE LoughboroughPhysical Education and Sport
Mr Robert Packard, BA (Hons) Lancaster, MA LeicesterHead of Religious Studies, Head of Philosophy, Politics
Ms Victoria PatersonTeacher of Classics
Mr Jeffrey PellingTeacher of Drama
Mrs Dani Phipps, BA (Hons), PGCE, MEd (Cantab)Head of English
Mr Matt Phipps, BA (Hons), MPhil, PGCEEnglish Teacher and Marketing
Dr Emma Regardsoe, BSc MPhil DPhil MRSCHead of Science
Dr Mark Rushton, BSc (Hons), PhD CardiffChemistry
Miss Eleanor Selway, BA (Hons) MA Bristol, PGCE West of EnglandHead of Year 10; History
Ms Mariam SiddiqiPhysics
Mr Jack Sobey, MChem Oxon, PGCE OxonChemistry
Mr Paul South, BA (Hons) ExeterHead of History
Mrs Katya Solovyova, BA (Hons) MoscowHead of Russian, French
Dr Andrew Stacey, MMath Oxon, PhD WarwickMathematics
Miss Anne Stewart, BA (Hons) Loughborough, MA ManchesterHead of Art Faculty, Head of Textiles
Mrs Frances Townend, MA OxonReligious Studies, History
Mr Tom Waterfield, MMath OxonMathematics
Dr Paul Weeks, BSc PhD CantabHead of Biology
Mrs Maria Whittington, BSc (Hons) MEd Warwick, PGCE, CELTA Biology, Science
Ms Katharine Yeo, BSc (Hons) Oxford Brookes Head of Geography
 

Part Time

Ms Claire Atkins, MSc Imperial College, PGCE CambsMathematics
Mrs Anne Brazel, BA (Hons) SheffieldHistory
Dr Emma ChorleyTeacher of German and French
Mrs Catharine Creak, BSc MA DurhamChemistry
Ms Jane Dong, BA in Chinese Lang/Lit. PGDip, LeedsMandarin
Ms Mari Girling, BA (Hons) OxonHead of Year 9, English
Mr Andrew Jarvis, RSAMD Ad MMus Op, QTS ReadingMusic
Ms Stephanie Lea, BA (Hons) Reading, PGCE OxonGeography
Mr Andrew LewisMathematics
Mrs Sarah Liebrecht, BA (Hons) OxonHead of German, French
Dr Yan Liu, BSc, MSc Beijing, PhD CambridgeHead of Mandarin
Mrs Emma MacfarlaneArt and Textiles
Miss Stephanie Masterson, BA (Hons) University of Notre Dame, Indiana, USAEnglish
Ms Cathy O’Neill, BA Oxon, MA LondonEnglish, Drama
Mrs Jennie Rhodes, BSc (Hons) Sheffield, PGCE SheffieldPhysics
Mrs Emily Rymer, BA (Hons) Oxon, PGCE Institute of Education LondonSpanish, French
Mrs Margherita Stellardi, Laurea Turin, ItalyHead of Italian
Mrs Judith Stone, MA OxonBiology, Science
Dr Claudia Strobel, MA Heidelberg, Germany, DPhil OxonHead of Careers & Life-long Learning, Classics
Mrs Melanie Tonks, BEd (Hons) BedfordPhysical Education & Sport
Ms Pepita Torbrand, MSc Psychology City University, CPsycholHead of Psychology
Ms Juan Wang, BSc (Hons) Open UniversityMandarin
Mrs Wei Wei, MA Education, Sheffield Hallam UniversityMandarin
Mrs Nicola Westwood, BA (Hons) PGCE OxonChemistry, Science
 

Modern Language Assistants – Conversation

Paolo TorriItalian
Elise NacuerFrench
Dr Florencia NelliSpanish
Elena ShandRussian
Nartascha DomeisenGerman
 

Prep School

Full Time
Mrs Bianca Aslam, KS2 Teacher (maternity cover)
Miss Molly Aylward, BSc (Hons) Bristol
Sarah Bryan – Head of Prep Sport (maternity leave)
Mrs Leeanda Chadfield, LLB (Hons) London
Ms Anike Chuard, Head of KS2
Mrs Claire Coolin, BSc (Hons) University College Cork, PGCE Trinity College Carmarthen (maternity leave)
Mrs Sian Dawson, BSc (Hons) Leeds, PGCE Oxford Brookes (maternity leave)
Miss Olivia Ede, BA (Hons) Exeter, PGCE Oxford Brookes
Mr James Edmonds, BA (Hons) Nottingham
Miss Rachel Evans, BEd Liverpool
Mrs Evelyn Hargraves, BEd (Hons) ChichesterPhysical Education and Sport
Ms Louise InglottKS2 Teacher (maternity cover)
Mrs Jaime Johnson, BA (Hons) Canterbury, QTS eQualitas(maternity leave)
Ms Poppy KaneKS2 Teacher
Ms Cara Kennedy-WoodKS2 Teacher (maternity leave)
Mrs Rachel Lochhead, BA (Hons) Exeter, PGCE Westminster(maternity leave)
Miss Louise McGarrity, BA (Hons) Keele
Miss Claire Morris, BEd with QTS Winchester
Miss Claudia Panatti, BA (Hons) Central Lancashire, PGCE Oxford Brookes
Miss Evangeline Price, BA (Hons) with QTS Oxford Brookes
Ms Stacey RamseyActing Head of Preparatory Sport
Mrs Annette Sweeney, BA HDipEd University College Galway
Mrs Louise Taylor, MA Oxon, MEd Westminster, ARCMDirector of Music
Miss Alison Tonks, BSc (Hons) Exeter, PGCE Exeter
Miss Kitty Vaughan-FowlerSport
 

Part Time

Mrs Meetal Finnis, BA (Hons) Sheffield Hallam, PGCE Oxford Brookes
Ms Lise Harris
Ms Nicola Jee                                                                                                                                        Music – KS1 and Reception
Ms Claire OuseyLearning S
Mrs Julia Rendell, BSc (Hons) Bristol, PGCE Cambridge
Mrs Carolyn Warren, BSc (Hons) Loughborough, PGCE Oxford Brookes
Mrs Beryl Winearls, MSc OxonHead of Science
Mrs Carol Ye, MSc, CACHE Level 2Mandarin
 

Teaching Assistants

Mrs Ellen Amano, BA (Hons) De Montfort
Mrs Liliane Asman, BA Lebanon
Mrs Sally Collins, NVQ3
Mrs Sue Cook, Cert EYP (Open)
Miss Jill Eyre, BA (Hons) De Montfort University
Miss Elizabeth Futter, NVQ3
Ms Charlotte Harrison
Mrs Debbie Prior, CACHE Level 3
Mrs Tracy Sareen, DipM (CIM)
Mrs Carol Ye, MSc, CACHE Level 2
 

After/Before School Care & Gap Year Students

ASC Supervisor at the Prep School:Mrs Sue Cook, Cert EYP (Open)
ASC Assistants:
Breakfast Club Assistants:
Gap Year Students:
 

Administrative and Support Staff

Executive Assistant to the HeadMrs Jenny Biggs, BA (Hons) Manchester
Finance ManagerMrs Caroline Sykes
Finance OfficersMiss Jo Mundy and Mrs Katrina Jenkins
HR Managertbc
Director of AdmissionsMs Hannah Griffiths
RegistrarMrs Daniela Cullen, BA (Hons) Loughborough
Examinations OfficerMrs Josephine Collins, MA (Oxon), Dip Lib
PA to Deputy Heads (Senior School)Ms Jennifer Fry
PA to Head (Prep School)Mrs Jillian Waddell, MA Dundee, PGCE Greenwich
Senior School Office ManagerMiss Chloe Bartlett
Data AdministratorMrs Laura Pountney
Administrative Assistant (Music)Mrs Luci Brooks, BA (Hons) Soton
Administrative Assistant (Senior School)Mr Colin Wade
Administrative Assistant/Receptionists (Senior School)Mrs Julia May and Mrs Pauline Holdsworth
Attendance AdministratorMrs Lucy Peel
Assistant Business Manager – Prep SchoolMrs Lorraine Brooks
Administrative Assistant (Prep School)Miss Vanessa Shaw
Administrative Assistant (Prep School)Mrs Candida Cooper
LibrariansMrs Frances Stott and Mrs Penny Didcock
Theatre ManagerMr Mike Hay, BEng
School NurseMrs Lucy Mullins
Administrative/First Aid AssistantMrs Nicola Gilbert
Art TechnicianMs Joanna Brooks, BA (Hons) UCA Farnham
Art TechnicianMs Laura Dobson
Sport TechnicianMiss Abigail Flory
IT TechnicianMr Ben Watson
Science TechnicianMs Alyson Duckmanton
Science Technician (Chemistry & Science)Miss Catherine Droungou
Science Technician (Biology & Science)Miss Kay Bell, BA (Hons)
IT TechnicianMr Ashley Robbins, BA, PGCE South Africa, CompTIA, MCSA
IT Operations ManagerMr Robert Hodgins, BSC (Hons), MCSA, MCSE, ACTC
Premises ManagerMr Andy McMahon
Assistant Site SupervisorMr Kevin Webb
CaretakerMr Oscar Salinas
Part Time CaretakerMr Peter Twine
GroundsmanMr Martin Newman
CateringThomas Franks Ltd
 

Visiting Tutors

ArtMrs Catalina Renjifo
Ballet/Modern DanceMs Madeleine Ford, RADTTC BPhil (Hons) Durham
ChessMr Richard Dodd
FencingMr Steven Williams
JudoMr Tony Wilkins, BJA Senior Coach
NetballMrs Patricia Kilczinski, All England Netball Level 3
Rock ClimbingMr Richard Cole, BA (Hons) Birmingham, FBA, CWLA, MLC
Sailing
Special Educational NeedsMrs Juliet Taylor, Hornsby, Dip in the Teaching of Students with Specific Learning Difficulties/Dyslexia
Speech and DramaMrs Jennifer Rudnay, Dip (Hons) RADA
Mr Robin Colyer, BA(Hons) Guildford School of Acting
Squash
TennisMr Ben Coomber, LTA Coach
Mr Ed Duncan,
Mrs Melanie Riste, BEd (Hons) LTA Coach TDA Level 3 Coach and Tutor
YogaMs Nicki Bilham-Boult, Dip Astanga Yoga Union Edinburgh
Visiting Tutors – Music
BassoonMs Noel Rainbird, BA (Hons)
BrassMr Andy Bush, AGSM
Mr Julian Faultless, Dphil
Mr Ian Lovell-Meade, BA (Hons)
CelloMrs Valerie Findlay, MA LRAM
Mrs Claire Sadler, GGSM CertEd
ClarinetMrs Deborah Brittain, ARCM
Ms Jean Cockburn, BA (Hons) LTCL
Miss Maureen Lake, LRAM
Mrs Jane Richardson, BMus (Hons)
Mrs Patricia Miller, BA, LTCL
FluteMr Paul Foster, LTCL
Miss Elisabeth Hobbs
Mrs Caroline Hobbs-Smith, (BMus)
GuitarMr Christopher Ayres, (BMus)
Mr Ray Burley, ALCM LLCM
Mr Adam Carpenter, BA (Hons)
HarpMs Jennifer Hill, BA (Hons) Durham, ARCM
OboeMr Alaster Bentley, ARCM
PercussionMr Keith Fairbairn, AGSM
PianoMr Adam Carpenter, BA (Hons)
Mrs Jill Donald, GTCL
Mrs Carol Goodall, BA (Hons), MA
Miss Diana Hinds, BA (Hons) LRSM
Miss Maureen Lake, LRAM
Mrs Bethe Levvy, BMus MA
Mr Tom McCoy, BA (Hons) MMus
Mrs Maureen Rosenberg, ARCM LRAM
Mrs Tatiana Thomas, PhD Moscow, MMus London, Dip CT ABRSM
RecorderMr Paul Foster, LTCL
Ms Nicola Olavesen BA (Hons)
SaxophoneMr Paul Foster, LTCL
SingingMrs Lucy Ballard, BA (Hons) ARCM PG
Ms Cecilia Osmond, BA (Hons) Cams
Mr Richard Vendome, MA FRCO ARCM
ViolinMrs Kathy Blackwell, BMus (Hons)
Ms Jane Griffiths, BA(Hons)
Mrs Susan Reynolds, GRSM LRAM
Mrs Jacqui Miles MM,BMus, LRAM,ARCM,MTC,FRSA
String Coach
Wind CoachMrs Anna Evans ARCM

Come and see for yourself

We are always happy to welcome you for a visit to our school, so that you can see for yourself how our girls learn, flourish and excel. Check for the next open morning or get in touch.

open mornings get in touch