Senior Leadership Team – Core
Head:
Dr Philip Hills, MA, MPhil, PhD (Cantab)
Deputy Head – Academic:
Dr Peter Secker BSc PhD Birmingham  Mathematics
Deputy Head – Students and Staff:
Dr Sarah Squire, MA Cantab, D Phil Oxon  Psychology
Head of Prep School:
Mrs Jessica Williams
Director of Finance & Operations:
Sarah Arnold, BA (Hons) Oxon
Director of Communications and Development
Maria Gara, BA (Hons) Bradford, CIM, Member of the DMA Council (West)

 

Senior Leadership Team – Extended
Deputy Head, Prep School
Mr Nick Dawson, BA (Hons) Manchester, PGCE Oxford Brookes
Assistant Head –  Curriculum
Mr Jonathan Nicholl, BA (Hons) Oxon, MPhil Sheffield  Mathematics/Critical Thinking
Assistant Head – Co-Curriculum
Miss Claire Nebesnuick BA (Hons) York, MA Oxford Brookes  English
Assistant Head – Director of Sixth Form
Miss Rachael Pallas-Brown, BA (Hons) MSt MLitt Oxon  Religious Studies, Philosophy
Assistant Head – Digital Strategy
Mr James Watts, BA (Hons) Oxon  Computer Science
 

Teaching Staff

Senior School:
Full Time
Mrs Gillian Barbour Head of Physics
Mr Marc Berrett Head of Art
Mrs Jane Berry, BEd Sheffield City Polytechnic Physical Education and Sport, Head of Year 11
Miss Susan Berry, MA Cantab, MSc London Biology, Science, Head of Year 7
Mrs Laura Black, BA (Hons) Northumbria, PGCE Oxon Geography
Miss Julie Bramall, BA (Hons) Open University, LAMDA, Dip in Performing Arts Director of Drama, Head of Year 8; Positive Mental Health Lead
Miss Rachel Burton, BSc Keele Head of Mathematics, GDST Consultant Teacher, Mathematics
Mrs Claire Chipchase, BSc Southampton Mathematics
Mrs Penny D’Souza-Eva, BA (Hons) Essex Mathematics
Miss Victoria Ferrelly, BA (Hons) Bedfordshire Physical Education and Sport
Dr Peter Foster Director of Music
Mr Mike Gallacher, MA Oxon Head of Economics, Government & Politics, Young Enterprise
Mr Liam Gilbert Physical Education and Sport
Mme Sabine Harskin, Licence Bordeaux Head of Modern Foreign Languages, Head of French
Mlle Emmanuelle Hilary, Licence Rennes, PGCE Oxford Brookes  French
Miss Sarah Huggins, BA (Hons) Bath Director of Sport
Mr Mark Huggins, BA (Hons), Oxford Brookes, PGCE , PG in Advanced Educational Practice (Special Educational Needs), PG in Working with Children with Literacy Difficulties, NASENCo SEND Co-ordinator and Maths Teacher
Ms Alison Hughes, BA (Hons), Queen’s University, Ontario, Dip Ed, McGill University, Québec, Post-Graduate Certificate in Special Education, Queen’s University, Ontario Learning Support
Miss Sarah Hughes, BA (Hons) Kingston; MEd (Artist Teacher) Oxford Brookes University Art
Dr Niki Karapanagioti, PhD Reading Classics
Dr Alison Kelly, MA (Oxon), PhD English
Mr Gary Lewin, Dip Musical Theatre Dance, Drama, Sport
Mr Richard Lonsdale, BA (Hons) Oxon, PGCE (Cantab) Head of Classics
Mrs Katie Lowe, BSc, PGCE Loughborough Physical Education and Sport
Mr Robert Packard, BA (Hons) Lancaster, MA Leicester Head of Religious Studies, Head of Philosophy, Politics
Ms Victoria Paterson Teacher of Classics
Mr Jeffrey Pelling Teacher of Drama
Mrs Dani Phipps, BA (Hons), PGCE, MEd (Cantab) Head of English
Mr Matt Phipps, BA (Hons), MPhil, PGCE English Teacher and Marketing
Dr Emma Regardsoe, BSc MPhil DPhil MRSC Head of Science
Dr Mark Rushton, BSc (Hons), PhD Cardiff Chemistry
Miss Eleanor Selway, BA (Hons) MA Bristol, PGCE West of England Head of Year 10; History
Ms Mariam Siddiqi Physics
Mr Jack Sobey, MChem Oxon, PGCE Oxon Chemistry
Mr Paul South, BA (Hons) Exeter Head of History
Mrs Katya Solovyova, BA (Hons) Moscow Head of Russian, French
Dr Andrew Stacey, MMath Oxon, PhD Warwick Mathematics
Miss Anne Stewart, BA (Hons) Loughborough, MA Manchester Head of Art Faculty, Head of Textiles
Mrs Frances Townend, MA Oxon Religious Studies, History
Mr Tom Waterfield, MMath Oxon Mathematics
Dr Paul Weeks, BSc PhD Cantab Head of Biology
Mrs Maria Whittington, BSc (Hons) MEd Warwick, PGCE, CELTA  Biology, Science
Ms Katharine Yeo, BSc (Hons) Oxford Brookes  Head of Geography
 

Part Time

Ms Claire Atkins, MSc Imperial College, PGCE Cambs Mathematics
Mrs Anne Brazel, BA (Hons) Sheffield History
Dr Emma Chorley Teacher of German and French
Mrs Catharine Creak, BSc MA Durham Chemistry
Ms Jane Dong, BA in Chinese Lang/Lit. PGDip, Leeds Mandarin
Ms Mari Girling, BA (Hons) Oxon Head of Year 9, English
Mr Andrew Jarvis, RSAMD Ad MMus Op, QTS Reading Music
Ms Stephanie Lea, BA (Hons) Reading, PGCE Oxon Geography
Mr Andrew Lewis Mathematics
Mrs Sarah Liebrecht, BA (Hons) Oxon Head of German, French
Dr Yan Liu, BSc, MSc Beijing, PhD Cambridge Head of Mandarin
Mrs Emma Macfarlane Art and Textiles
Miss Stephanie Masterson, BA (Hons) University of Notre Dame, Indiana, USA English
Ms Cathy O’Neill, BA Oxon, MA London English, Drama
Mrs Jennie Rhodes, BSc (Hons) Sheffield, PGCE Sheffield Physics
Mrs Emily Rymer, BA (Hons) Oxon, PGCE Institute of Education London Spanish, French
Mrs Margherita Stellardi, Laurea Turin, Italy Head of Italian
Mrs Judith Stone, MA Oxon Biology, Science
Dr Claudia Strobel, MA Heidelberg, Germany, DPhil Oxon Head of Careers & Life-long Learning, Classics
Mrs Melanie Tonks, BEd (Hons) Bedford Physical Education & Sport
Ms Pepita Torbrand, MSc Psychology City University, CPsychol Head of Psychology
Ms Juan Wang, BSc (Hons) Open University Mandarin
Mrs Wei Wei, MA Education, Sheffield Hallam University Mandarin
Mrs Nicola Westwood, BA (Hons) PGCE Oxon Chemistry, Science
 

Modern Language Assistants – Conversation

Paolo Torri Italian
Elise Nacuer French
Dr Florencia Nelli Spanish
Elena Shand Russian
Nartascha Domeisen German
 

Prep School

Full Time
Mrs Bianca Aslam, KS2 Teacher (maternity cover)
Miss Molly Aylward, BSc (Hons) Bristol
Sarah Bryan – Head of Prep Sport (maternity leave)
Mrs Leeanda Chadfield, LLB (Hons) London
Ms Anike Chuard, Head of KS2
Mrs Claire Coolin, BSc (Hons) University College Cork, PGCE Trinity College Carmarthen (maternity leave)
Mrs Sian Dawson, BSc (Hons) Leeds, PGCE Oxford Brookes (maternity leave)
Miss Olivia Ede, BA (Hons) Exeter, PGCE Oxford Brookes
Mr James Edmonds, BA (Hons) Nottingham
Miss Rachel Evans, BEd Liverpool
Mrs Evelyn Hargraves, BEd (Hons) Chichester Physical Education and Sport
Ms Louise Inglott KS2 Teacher (maternity cover)
Mrs Jaime Johnson, BA (Hons) Canterbury, QTS eQualitas (maternity leave)
Ms Poppy Kane KS2 Teacher
Ms Cara Kennedy-Wood KS2 Teacher (maternity leave)
Mrs Rachel Lochhead, BA (Hons) Exeter, PGCE Westminster (maternity leave)
Miss Louise McGarrity, BA (Hons) Keele
Miss Claire Morris, BEd with QTS Winchester
Miss Claudia Panatti, BA (Hons) Central Lancashire, PGCE Oxford Brookes
Miss Evangeline Price, BA (Hons) with QTS Oxford Brookes
Ms Stacey Ramsey Acting Head of Preparatory Sport
Mrs Annette Sweeney, BA HDipEd University College Galway
Mrs Louise Taylor, MA Oxon, MEd Westminster, ARCM Director of Music
Miss Alison Tonks, BSc (Hons) Exeter, PGCE Exeter
Miss Kitty Vaughan-Fowler Sport
 

Part Time

Mrs Meetal Finnis, BA (Hons) Sheffield Hallam, PGCE Oxford Brookes
Ms Lise Harris
Ms Nicola Jee                                                                                                                                        Music – KS1 and Reception
Ms Claire Ousey Learning S
Mrs Julia Rendell, BSc (Hons) Bristol, PGCE Cambridge
Mrs Carolyn Warren, BSc (Hons) Loughborough, PGCE Oxford Brookes
Mrs Beryl Winearls, MSc Oxon Head of Science
Mrs Carol Ye, MSc, CACHE Level 2 Mandarin
 

Teaching Assistants

Mrs Ellen Amano, BA (Hons) De Montfort
Mrs Liliane Asman, BA Lebanon
Mrs Sally Collins, NVQ3
Mrs Sue Cook, Cert EYP (Open)
Miss Jill Eyre, BA (Hons) De Montfort University
Miss Elizabeth Futter, NVQ3
Ms Charlotte Harrison
Mrs Debbie Prior, CACHE Level 3
Mrs Tracy Sareen, DipM (CIM)
Mrs Carol Ye, MSc, CACHE Level 2
 

After/Before School Care & Gap Year Students

ASC Supervisor at the Prep School: Mrs Sue Cook, Cert EYP (Open)
ASC Assistants:
Breakfast Club Assistants:
Gap Year Students:
 

Administrative and Support Staff

Executive Assistant to the Head Mrs Jenny Biggs, BA (Hons) Manchester
Finance Manager Mrs Caroline Sykes
Finance Officers Miss Jo Mundy and Mrs Katrina Jenkins
HR Manager tbc
Director of Admissions Ms Hannah Griffiths
Registrar Mrs Daniela Cullen, BA (Hons) Loughborough
Examinations Officer Mrs Josephine Collins, MA (Oxon), Dip Lib
PA to Deputy Heads (Senior School) Ms Jennifer Fry
PA to Head (Prep School) Mrs Jillian Waddell, MA Dundee, PGCE Greenwich
Senior School Office Manager Miss Chloe Bartlett
Data Administrator Mrs Laura Pountney
Administrative Assistant (Music) Mrs Luci Brooks, BA (Hons) Soton
Administrative Assistant (Senior School) Mr Colin Wade
Administrative Assistant/Receptionists (Senior School) Mrs Julia May and Mrs Pauline Holdsworth
Attendance Administrator Mrs Lucy Peel
Assistant Business Manager – Prep School Mrs Lorraine Brooks
Administrative Assistant (Prep School) Miss Vanessa Shaw
Administrative Assistant (Prep School) Mrs Candida Cooper
Librarians Mrs Frances Stott and Mrs Penny Didcock
Theatre Manager Mr Mike Hay, BEng
School Nurse Mrs Lucy Mullins
Administrative/First Aid Assistant Mrs Nicola Gilbert
Art Technician Ms Joanna Brooks, BA (Hons) UCA Farnham
Art Technician Ms Laura Dobson
Sport Technician Miss Abigail Flory
IT Technician Mr Ben Watson
Science Technician Ms Alyson Duckmanton
Science Technician (Chemistry & Science) Miss Catherine Droungou
Science Technician (Biology & Science) Miss Kay Bell, BA (Hons)
IT Technician Mr Ashley Robbins, BA, PGCE South Africa, CompTIA, MCSA
IT Operations Manager Mr Robert Hodgins, BSC (Hons), MCSA, MCSE, ACTC
Premises Manager Mr Andy McMahon
Assistant Site Supervisor Mr Kevin Webb
Caretaker Mr Oscar Salinas
Part Time Caretaker Mr Peter Twine
Groundsman Mr Martin Newman
Catering Thomas Franks Ltd
 

Visiting Tutors

Art Mrs Catalina Renjifo
Ballet/Modern Dance Ms Madeleine Ford, RADTTC BPhil (Hons) Durham
Chess Mr Richard Dodd
Fencing Mr Steven Williams
Judo Mr Tony Wilkins, BJA Senior Coach
Netball Mrs Patricia Kilczinski, All England Netball Level 3
Rock Climbing Mr Richard Cole, BA (Hons) Birmingham, FBA, CWLA, MLC
Sailing
Special Educational Needs Mrs Juliet Taylor, Hornsby, Dip in the Teaching of Students with Specific Learning Difficulties/Dyslexia
Speech and Drama Mrs Jennifer Rudnay, Dip (Hons) RADA
Mr Robin Colyer, BA(Hons) Guildford School of Acting
Squash
Tennis Mr Ben Coomber, LTA Coach
Mr Ed Duncan,
Mrs Melanie Riste, BEd (Hons) LTA Coach TDA Level 3 Coach and Tutor
Yoga Ms Nicki Bilham-Boult, Dip Astanga Yoga Union Edinburgh
Visiting Tutors – Music
Bassoon Ms Noel Rainbird, BA (Hons)
Brass Mr Andy Bush, AGSM
Mr Julian Faultless, Dphil
Mr Ian Lovell-Meade, BA (Hons)
Cello Mrs Valerie Findlay, MA LRAM
Mrs Claire Sadler, GGSM CertEd
Clarinet Mrs Deborah Brittain, ARCM
Ms Jean Cockburn, BA (Hons) LTCL
Miss Maureen Lake, LRAM
Mrs Jane Richardson, BMus (Hons)
Mrs Patricia Miller, BA, LTCL
Flute Mr Paul Foster, LTCL
Miss Elisabeth Hobbs
Mrs Caroline Hobbs-Smith, (BMus)
Guitar Mr Christopher Ayres, (BMus)
Mr Ray Burley, ALCM LLCM
Mr Adam Carpenter, BA (Hons)
Harp Ms Jennifer Hill, BA (Hons) Durham, ARCM
Oboe Mr Alaster Bentley, ARCM
Percussion Mr Keith Fairbairn, AGSM
Piano Mr Adam Carpenter, BA (Hons)
Mrs Jill Donald, GTCL
Mrs Carol Goodall, BA (Hons), MA
Miss Diana Hinds, BA (Hons) LRSM
Miss Maureen Lake, LRAM
Mrs Bethe Levvy, BMus MA
Mr Tom McCoy, BA (Hons) MMus
Mrs Maureen Rosenberg, ARCM LRAM
Mrs Tatiana Thomas, PhD Moscow, MMus London, Dip CT ABRSM
Recorder Mr Paul Foster, LTCL
Ms Nicola Olavesen BA (Hons)
Saxophone Mr Paul Foster, LTCL
Singing Mrs Lucy Ballard, BA (Hons) ARCM PG
Ms Cecilia Osmond, BA (Hons) Cams
Mr Richard Vendome, MA FRCO ARCM
Violin Mrs Kathy Blackwell, BMus (Hons)
Ms Jane Griffiths, BA(Hons)
Mrs Susan Reynolds, GRSM LRAM
Mrs Jacqui Miles MM,BMus, LRAM,ARCM,MTC,FRSA
String Coach
Wind Coach Mrs Anna Evans ARCM

Find out more