Senior Leadership Team
Head:
Mrs Judith Carlisle BA (Hons) Bristol – Drama and English, PGCE London, NPQH (NCSL)
Senior Deputy Head – Students and Staff:
Dr Peter Secker BSc PhD Birmingham – Mathematics
Acting Deputy Head –  Academic:
Mr Jonathan Nicholl, BA (Hons) Oxon, MPhil Sheffield – Mathematics/Critical Thinking
Head of Junior School:
Mrs Ellie Stacey BA (QTS) Surrey – Teaching Studies and Consumer Science, NPQH NCSL
Director of Finance & Operations:
Ms Jenny Hasnip BA (Hons) Exeter – Accountancy Studies, ACA
Director of Communications and Development
Maria Gara, BA(Hons) Bradford, AC(CIM), Member of the DMA Council (West)
Deputy Head, Junior School
Mr Nick Dawson, BA (Hons) Manchester, PGCE Oxford Brookes
Deputy Head, Junior School
Miss Lois Taylor, BA (Hons) London, PGCE, NPQH
Assistant Head – Co-Curriculum:
Miss Claire Nebesnuick BA (Hons) York, MA Oxford Brookes
Assistant Head – E-Learning
Mr James Watts, BA (Hons) Oxon
Teaching Staff
Senior School:
Full Time
Mrs Janine Bailey, BEd (Hons) Brighton Physical Education and Sport
Miss Susan Berry, MA Cantab, MSc London Biology, Science, Head of Year 7
Mrs Laura Black, BA (Hons) Northumbria Geography
Miss Julie Bramall, BA (Hons) Open University, LAMDA, Dip in Performing Arts Director of Drama, Head of Year 10
Miss Rachel Burton, BSc Keele Head of Mathematics
Mrs Claire Chipchase, BSc Southampton Mathematics
Miss Susan Derrick, BEd (Hons) Chelsea & Sussex Director of Sport
Mr Mike Gallacher, MA Oxon Head of Economics, Head of Government & Politics, Young Enterprise
Ms Mari Girling, BA (Hons) Oxon Head of Year 8, English, School Magazine
Mme Sabine Harskin, Licence Bordeaux Head of Modern Languages, Head of French
Mlle Emmanuelle Hilary, Licence Rennes, PGCE Oxford Brookes French
Mr Joseph Hobbs, BSc (Hons) Leeds Chemistry
Ms Alison Hughes, BA (Hons) Queen’s Kingston, Ontario, Canada Learning Support
Miss Sarah Hughes, BA (Hons) Kingston Art
Mr Richard Hypher, BSc McMaster, Ontario, BEd Queen’s Kingston, Ontario, Canada Head of Physics, CCF
Dr Alison Kelly, MA Oxon, PhD Head of Year 9, English
Mr Gary Lewin, Dip Musical Theatre Dance, Drama, Sport
Mr Richard Lonsdale, BA (Hons) Oxon, PGCE (Cantab) Head of Classics
Mrs Katie Lowe, BSc, PGCE Loughborough Physical Education and Sport
Miss Amanda McKinneley, BSc (Hons) Bristol, MEd Oxon Mathematics
Miss Imogen Neale, BA (Hons) Hull, PGCE Birmingham Drama
Mr Robert Packard, BA (Hons) Lancaster, MA Leicester Head of Religious Studies, Head of Philosophy, Head of General Studies, Politics
Miss Rachael Pallas-Brown, BA (Hons) MSt MLitt Oxon Director of Sixth Form, Religious Studies, Philosophy
Mr Christopher Phillips, BA (Hons) Gwent College of Higher Education Head of Design Technology
Dr Mark Rushton, BSc (Hons), PhD Cardiff Head of Science Faculty, Head of Chemistry
Miss Rachael Rutty, BA (Hons) Kingston Head of Art
Miss Eleanor Selway, BA (Hons) MA Bristol, PGCE West of England Acting Head of History (shared)
Miss Amy Sheehan, BSc (Hons), PGCE Exeter Physical Education & Sport
Mrs Katya Solovyova, BA (Hons) Moscow Head of Russian, French
Mr Roger Spikes, BA Oxon Director of Music
Dr Andrew Stacey, MMath Oxon, PhD Warwick Mathematics
Miss Anne Stewart, BA (Hons) Loughborough, MA Manchester Head of Art Faculty, Head of Textiles
Mr Tom Waterfield, MMath Oxon Mathematics
Dr Paul Weeks, BSc PhD Cantab Head of Biology
Miss Rebecca Welsford, BA Oxon MLitt St. Andrews Head of History
Mrs Maria Whittington, BSc (Hons) MEd Warwick, PGCE, CELTA Biology, Science
Ms Katharine Yeo, BSc (Hons) Oxford Brookes Head of Geography
Part Time
Mrs Angela Allen, BSc (Hons) Loughborough Physical Education & Sport
Ms Claire Atkins, MSc Imperial College, PGCE Cambs Mathematics
Mrs Jane Berry, BEd Sheffield City Polytechnic Physical Education & Sport, INSET Co-ordinator, Charities Co-ordinator
Mrs Emily Bowden, BA (Hons) Durham Head of Year 11, Classics
Mrs Anne Brazel, BA (Hons) Sheffield Acting Head of History (shared)
Ms Nicola Copeman, BSc (Hons) Coventry, PGCE Worcester CFE Mathematics
Mrs Catharine Creak, BSc MA Durham Chemistry
Mrs Rebecca Ekins English
Mrs Sally Gibson, CertEd Liverpool Physical Education & Sport
Mr Andrew Jarvis, RSAMD Ad MMus Op, QTS Reading Music
Ms Niki Karapanagioti, PhD Reading Classics
Ms Stephanie Lea, BA (Hons) Reading, PGCE Oxon Geography
Mrs Sarah Liebrecht, BA (Hons) Oxon Head of German, French
Dr Yan Liu, BSc, MSc Beijing, PhD Cambridge Head of Mandarin
Miss Stephanie Masterson, BA (Hons) University of Notre Dame, Indiana, USA English, Drama
Ms Cathy O’Neill, BA Oxon, MA London Head of Careers & Life-long Learning, Acting Head of English, Drama
Mrs Xiu Hua Pan, BA MA Nanjing University, China, CertEd Bedfordshire Mandarin
Mrs Ginnie Redston, BA London Religious Studies, English, Drama
Mrs Jennie Rhodes, BSc (Hons) Sheffield, PGCE Sheffield Physics
Mrs Emily Rymer, BA (Hons) Oxon, PGCE Institute of Education London Spanish, French
Mrs Margherita Stellardi, Laurea Turin, Italy Head of Italian
Mrs Judith Stone, MA Oxon Biology, Science
Dr Claudia Strobel, MA Heidelberg, Germany, DPhil Oxon Classics
Mrs Melanie Tonks, BEd (Hons) Bedford Physical Education & Sport
Ms Pepita Torbrand, MSc Psychology City University Head of Psychology
Mrs Frances Townend, MA Oxon Religious Studies, History
Ms Juan Wang, BSc (Hons) Open University Mandarin
Mrs Nicola Westwood, BA (Hons) PGCE Oxon Chemistry, Science
Mrs Helen Wilson, BA (Hons) Nottingham, PGCE Oxford Brookes Art
Modern Language Assistants – Conversation
Mlle Julie Catalayoud French
Mr Antonio Lopez Spanish
Dr Yan Liu, BSc, MSc Beijing, PhD Cambridge Mandarin
Mrs Elena Shand Russian
Mrs Margherita Stellardi Italian
Miss Dyedra Just German
Junior School
Full Time
Miss Claire Aherne, BSc (Hons) University College Cork, PGCE Trinity College Carmarthen
Mrs Sian Dawson, BSc (Hons) Leeds, PGCE Oxford Brookes
Miss Olivia Ede, BA (Hons) Exeter, PGCE Oxford Brookes
Miss Rachel Evans, BEd Liverpool
Mrs Sarah Grier, BEd (Hons) Bath
Mrs Evelyn Hargraves, BEd (Hons) Chichester                                                            Physical Education and Sport
Mrs Rachel Lochhead
Miss Eleanor Manaton, BA (Hons) Durham, PGCE Bath Spa
Miss Louise McGarrity, BA (Hons) Keele
Miss Claudia Panatti, BA (Hons) Central Lancashire, PGCE Oxford Brookes
Mrs Catherine Patchett, BSc (Hons) Newcastle upon Tyne
Miss Evangeline Price
Miss Sophie Reynolds, MA Oxon
Miss Joanna Sears, BSc (Hons) Durham, PGCE Cantab
Mrs Annette Sweeney, BA HDipEd University College Galway
Mrs Louise Taylor, MA Oxon, MEd Westminster, ARCM                                           Director of Music
Miss Alison Tonks
Part Time
Mrs Angela Allen, BSc (Hons) Loughborough Physical Education and Sport
Mrs Madeleine Barley, BSc (Hons) Reading, PGCE Open University
Mrs Meetal Finnis, BA (Hons) Sheffield Hallam, PGCE Oxford Brookes
Mrs Jaime Johnson, BA (Hons) Canterbury, QTS eQualitas
Miss Claudia Panatti, BA (Hons) University of Central Lancashire, PGCE Oxford Brookes
Mrs Julia Rendell
Mrs Camilla Stephenson, BEd (Hons) Cantab
Mrs Carolyn Warren, BSc (Hons) Loughborough, PGCE Oxford Brookes
Mrs Beryl Winearls, MSc Oxon Head of Science
Teaching Assistants
Miss Annelie Akesson, BA Lunds University Sweden
Mrs Ellen Amano, BA (Hons) De Montfort
Miss Florence Bangham
Mrs Sally Collins, NVQ3
Mrs Sue Cook, Cert EYP (Open)
Miss Jill Eyre, BA (Hons) De Montfort University
Mrs Debbie Prior, CACHE Level 3
Miss Elizabeth Futter, NVQ3
Mrs Amanda Jarman
Miss Lisa West, NVQ3
After School Care
ASC Supervisor at the Junior School: Mrs Sue Cook, Cert EYP (Open)
ASC Assistants: Mrs Shirley Costar, NVQ3
Administrative and Support Staff
Executive Assistant to the Head Mrs Jenny Biggs, BA (Hons) Manchester
Finance Manager Miss Andreana Banga, AAT Technician
HR Officer Mrs Kelly Antoniou
Admissions Registrar Mrs Teresa Hobbs
Examinations Officer Mrs Josephine Collins, MA (Oxon), Dip Lib
Office Manager (Senior School) Ms Nadira Hasrat, BA (Hons) Leeds
PA to Deputy Heads (Senior School) Ms Jennifer Fry
PA to Head (Junior School) Mrs Emily Holloway, BA(Hons) UWE
Admissions Secretary Miss Harriet Gemmell, BA (Hons) Kent
Administrative Assistant (Senior School) Miss Rebecca Smith, Executive PA Diploma
Miss Daniela Kecojevic, BA (Hons) Loughborough
Finance Assistant Mrs Agnieszka Conway, AAT Dip Level 4, MEng Wroclaw, Poland
Administrative Assistants/Receptionists (Senior School) Mrs Julia May
Mrs Lucy Peel
Assistant Business Manager – Junior School Mrs Lorraine Brooks
Administrative Assistant (Junior School) Mrs Emily Holloway
Administrative Assistant/Receptionist (Junior School) Miss Charlotte Simpson
                                                                                              Mrs Jillian Waddell, MA Dundee, PGCE Greenwich
Librarian Mrs Frances Stott
Theatre Manager Mr Mike Hay, BEng
School Nurse Mrs Louise Coker, RCN, BSc (Hons) Oxford Brookes
Administrative/First Aid Assistant Mrs Nicola Gilbert
Technicians Miss Kay Bell, BA (Hons)
Mrs Rebecca Brawn, BA (Hons)
Miss Rebecca Frost
Miss Joanna Brooks, BA (Hons) UCA Farnham
Miss Poppy Farren, BA (Hons) Bournemouth
Mrs Sally Gibson, CertEd Liverpool
Mrs Deborah Harrison,BTEC HNC (Applied Biology)
Mr Matthew Hudson, BTEC Foundation, HND, BA (Hons)
Mr Aadil Naseem, BTEC, HND, BA (Hons) Leicester
IT Operations Manager Mr Robert Hodgins, BSC (Hons), MCSA, MCSE, ACTC
Premises Manager Mr Andy McMahon
Assistant Site Supervisor Mr Kevin Webb
Caretaker Mr Oscar Salinas
Part Time Caretakers Mr Peter Twine
Week-end Caretaker Mr Steven McMahon
Groundsman Mr Nigel Taylor
Catering Contracted out
Cleaning Contracted out
Visiting Tutors
Ballet/Modern Dance Ms Madeleine Ford, RADTTC BPhil (Hons) Durham
Chess Mr Richard Dodd
Judo Mr Tony Wilkins, BJA Senior Coach
Netball Mrs Patricia Kilczinski, All England Netball Level 3
Photography Mrs Harriet Rutter
Rock Climbing Mr Richard Cole, BA (Hons) Birmingham, FBA, CWLA, MLC
Sailing
Special Educational Needs Mrs Juliet Taylor Hornsby, Dip in the Teaching of Students with Specific Learning Difficulties/Dyslexia
Speech and Drama Mrs Jennifer Rudnay, Dip Hons RADA
Mrs Jacqueline Clewett, CertEd London
Squash
Tennis Mr Ben Coomber, LTA Coach
Mr Tom Francis, LTA Development Coach Level 1
Mrs Melanie Riste, BEd (Hons) LTA Coach TDA Level 3 Coach and Tutor
Mr David Tuck, Asst LTA Coach
Yoga Ms Nicki Bilham-Boult, Dip Astanga Yoga Union Edinburgh
Ms Emma Fabian, CCPI Accredited Wheel of Yoga Teacher
Visiting Tutors – Music
Bassoon Ms Noel Rainbird, BA (Hons)
Brass Mr Andy Bush, AGSM
Mr Julian Faultless, Dphil
Mr Ian Lovell-Meade, BA (Hons)
Cello Mrs Valerie Findlay MA LRAM
Mrs Claire Sadler GGSM CertEd
Clarinet Mrs Deborah Brittain ARCM
Ms Jean Cockburn, BA (Hons) LTCL
Miss Maureen Lake LRAM
Mrs Jane Richardson BMus (Hons)
Mrs Patricia Miller BA, LTCL
Double Bass Dr Steve Kershaw BA PhD
Flute Mr Christopher Britton BA (Hons)
Mr Paul Foster LTCL
Ms Catherine Goble BA (Hons)
Mrs Caroline Hobbs-Smith Bmus
Guitar Mr Christopher Ayres
Mr Ray Burley ALCM LLCM
Mr Adam Carpenter BA (Hons)
Dr Steve Kershaw BA PhD
Harp Miss Sarah Goss BA
Oboe Mr Alaster Bentley ARCM
Percussion Mr Keith Fairbairn AGSM
Piano Mr Adam Carpenter, BA (Hons)
Mrs Jill Donald, GTCL
Mrs Carol Goodall, BA (Hons), MA
Miss Diana Hinds, BA (Hons) LRSM
Miss Maureen Lake, LRAM
Mrs Bethe Levvy, BMus MA
Mr Tom McCoy
Mrs Frances Potter BA
Mrs Maureen Rosenberg, ARCM LRAM
Mrs Tatiana Thomas, PhD Moscow, MMus London, Dip CT ABRSM
Recorder Mr Christopher Britton BA (Hons)
Mr Paul Foster, LTCL
Ms Nicola Olavesen BA (Hons)
Saxophone Mr Paul Foster LTCL
Singing Mrs Lucy Ballard BA (Hons) ARCM PG
Mrs Heather Cleobury LRAM
Mrs Tatiana Thomas, PhD Moscow, MMus London, Dip CT ABRSM
Mr Richard Vendome MA FRCO ARCM
Violin Mrs Kathy Blackwell BMus (Hons)
Mrs Aliye Francis, BMus (Hons) MA
Mrs Susan Reynolds GRSM LRAM
String Coach Mrs Aliye Francis, BMus (Hons) MA
Wind Coach Mrs Anna Evans ARCM

 

Find out more